اخذ پاسپورت ترکیه

ترکیه کشوری در همسایگی ایران و معروف به دروازه ­ی اروپا است. این کشور طی چند سال اخیر تلاش کرده است که عضوی از اتحادیه اروپا باشد. این تلاش باعث ایجاد رونق اقتصادی و بالا رفتن سطح رفاه در این کشور گردیده است. همچنین از سال ۲۰۱۸ به بعد ترکیه برای بالا بردن میزان نقدینگی و سیر صعودی در نمودار توسعه‌یافتگی درهای خود را به روی خارجی­ هایی که قصد سرمایه‌گذاری و کارآفرینی در ترکیه دارند، باز کرده است. در عوض آن ترکیه به این افراد اخذ پاسپورت ترکیه را نوید می‌دهد.

در ادامه ­ی این مطلب توضیح کامل و جامعی در مورد تمامی راه­ های پیشنهادی کشور ترکیه، یعنی خرید ملک، سرمایه‌گذاری، کارآفرینی، سپرده بانکی، تولد، ازدواج و کار، برای اخذ شهروندی این کشور را ارائه خواهیم کرد.

چرا مهاجرت به ترکیه؟

  • پاسپورت معتبر: بعد از اخذ پاسپورت ترکیه شما به‌راحتی می‌توانید به بیش از ۱۰۰ کشور دنیا بدون ویزا سفر کنید. همچنین شرایط و سخت‌گیری‌های منطقه شینگن برای ورود شما بسیار آسان‌تر می‌شود. به‌نوعی شما تبدیل به یک انسان آزاد می‌شوید که حق سفر به هر جایی را دارد.
  • هفتمین کشور ایده ­آل دنیا: اگر به فکر اخذ پاسپورت ترکیه هستید، خوب است بدانید که بانک بریتانیایی HSBC در اواسط سال ۲۰۱۹ میلادی گزارشی منتشر کرد. این گزارش سالانه از سال ۲۰۰۷ بر اساس رأی کارکنانی که برای مأموریت کاری به کشورهای دیگر مهاجرت کرده‌اند، شکل ‌گرفته است. ترکیه در آن سال از بین ۱۶۳ کشور دنیا رتبه هفتم را بعد از سوییس، سنگاپور، کانادا، اسپانیا، نیوزلند و استرالیا از آن خود کرد. این رتبه بسیار چشمگیر بود. در سال ۲۰۱۸ میلادی ترکیه در مقام بیست ‌و دوم قرار داشت و این تغییر رتبه حاکی از رشد شاخص‌های کیفیت زندگی در ترکیه بود.

۱۸ هزار رأی‌دهنده بر اساس شاخص‌هایی مانند شرایط زندگی و شاخص‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند. بیش از نیمی از رأی­دهندگان وضعیت زندگی در ترکیه را بسیار مطلوب ارزیابی کردند. آن ها معتقد بودند که:

  • توازن بین کار و تفریح برقرار بوده
  • احساس امنیت داشتند
  • رفتار مردم ترکیه گرم و دوستانه بوده
  • فاصله بسیار کم تا ایران: نوبت­ دهی سفارت، صف سفارت، صدور یا عدم صدور ویزا، پیدا کردن بلیت هواپیما، قیمت آن و غیره همه از مشکلات همیشگی سفر از / به کشورهای دور از ایران است. ولی اگر شما در ترکیه ساکن باشید دیگر خبری از این مشکلات و از آن بدتر یعنی غم غربت نیست. با اخذ پاسپورت ترکیه فاصله ی شما از ایران تنها یک بلیت هواپیما یا حتی قطار است. این یکی از مهم‌ترین مزایای سکونت در ترکیه است، زیرا روزانه پروازهای زیاد و مقرون ‌به ‌صرفه‌ای از شهرهای مختلف ترکیه به مقصد ایران حرکت می‌کنند.
  • تشابه فرهنگی: شوک فرهنگی یکی از مهم‌ترین معضلات مهاجرت است که خیلی ساده نادیده انگاشته می‌شود. اینکه در کشور جدید به چه می‌خندند؟ از چه خشمگین می‌شوند؟ غذا چه می‌خورند؟ ارزش‌ها و اعتقاداتشان چیست؟ و غیره. گاهی فاصله زیاد این ارزش‌ها به‌ قدری است که شما را به ‌شدت دچار سردرگمی و حتی افسردگی بعد از مهاجرت می­ کند. خوشبختانه به دلیل همسایگی جغرافیایی و تاریخ مشترک چند صد ساله، این موضوع به ‌هیچ‌ وجه در کشور ترکیه برای شما اتفاق نمی‌افتد.
  • مهاجرت آسان: تا قبل از سال ۲۰۱۸ میلادی قوانین مهاجرت در ترکیه کمی سخت‌گیرانه بود اما بعد از آن این قوانین بسیار آسان‌تر شدند. برای مثال اگر تصمیم داشتید که با خرید خانه و در کمترین زمان بتوانید شهروندی ترکیه را به‌دست آورید، باید حداقل ۱ میلیون دلار خرج می­ کردید اما بعد از سال ۲۰۱۸ این رقم به ۲۵۰ هزار دلار کاهش یافت. علاوه بر این در ادامه این مقاله خواهیم خواند که راه‌های بسیار متنوعی برای اخذ پاسپورت ترکیه فراهم است.
  • ثبات اقتصادی: با ارزش فعلی پول ایران می‌توان به فکر ساختن یک زندگی در ترکیه بود و همچنین این کشور به نسبت ایران بسیار کمتر دچار افت و خیزهای اقتصادی می‌شود. شما به‌ عنوان شهروند ترکیه با متوسط درآمد در آن کشور می‌توانید زندگی شاد و باثباتی را تجربه کنید. گزارش IMF از چشم‌انداز رشد ۶ درصدی GDP ترکیه در سال ۲۰۲۱ شاهدی بر این مدعا است.

قوانین کلی اخذ پاسپورت ترکیه

شما به‌صورت طبیعی با سفر به ترکیه چیزی بین ۹۰ تا ۱۵۰ روز (۹۰ روز به ‌اضافه درخواست برای ۶۰ روز بیشتر) می‌توانید بدون ویزا و به‌عنوان توریست در خاک این کشور بمانید. در صورتی‌ که این اقامت بخواهد بیش از این باشد، باید اقدام به گرفتن کارت اقامت ترکیه یعنی کیملیک کنید. افرادی که به ‌قصد مهاجرت یا اقامت طولانی‌مدت به ترکیه می‌آیند اداره مهاجرت به آن ها کارت شناسایی (ID Card) به ‌نام کیملیک می‌دهد. کیملیک به‌عنوان جایگزین پاسپورت در کشورهای گرجستان (از ۲۰۱۱)، اکراین (از ۲۰۱۷)، قبرس شمالی، مولداوی (از ۲۰۱۹) و آذربایجان (از  ۲۰۲۱) مورد پذیرش است.

کیملیک، پاسپورت و اقامت دائم نیست ولی برای فردی که به دنبال اخذ پاسپورت ترکیه است مزایایی دارد.

با داشتن کیملیک شما حق کار نخواهید داشت اما فرصت پیدا می‌کنید تا به کارهایی مثل اجاره یا خرید خانه، افتتاح حساب بانکی، یادگیری زبان، ارزیابی بازارهای کار و غیره بپردازید.

برای تبدیل ‌شدن اقامت موقت به شهروندی ترکیه نیاز است برای سرمایه‌گذاری حداقل ۵۰۰ هزار دلار، برای خرید خانه حداقل ۲۵۰ هزار دلار، برای کارآفرینی استخدام حداقل ۵ کارمند ترک و برای سپرده بانکی حداقل ۵۰۰ هزار دلار پرداخت کنید. خبر خوب این است که این اعداد به‌ ترتیب از ۲ میلیون دلار، ۱ میلیون دلار و ۳ میلیون دلار به اعداد بالا کاهش ‌یافته‌اند. در هر کدام از حالت‌های گفته شده، به ‌استثنای برنامه‌های سرمایه‌گذاری مختلف و خرید خانه بالای ۲۵۰ هزار دلار که صدور شهروندی چند ماه بعد از آن انجام می‌شود، با راه‌های دیگر اکثراً در طول بازه زمانی ۳ تا ۵ سال می‌توان تابعیت ترکیه را به‌دست آورد.